Q. Sheela purchases two varieties of apples – A and B – for a total of Rupees 2800. The weights in kg of A and B purchased by Sheela are in the ratio 5 : 8 but the cost per kg of A is 20% more than that of B. Sheela sells A and B with profits of 15% and 10% respectively. What is the overall profit in Rupees?
A 340
B 600
C 240
D 480
E 380
EXPLANATION
The two types of apples sold A and B are bought in the ratio of 5: 8.
Considering the weights to be 5x and 8x.
The cost price of A is 20 percent higher than that of B.
Considering the cost price of B = y, A = 6y/5.
The total cost price of A =
The total cost price of B =
THe total cost price = 8xy + 6xy = 14xy
14xy = 2800.
xy = 200.
THe cost price of A = 1200.
THe cost price of B = 1600.
A is sold a profit of 15 percent. 15 percent of 1200 = 180.
B is sold at a profit of 10 percent. 10 percent of 1600 = 160.
The total profit is 180 + 160
= 340
Leave a Reply